понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias jak kto woli ��ywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, tymczasem często służą również za ozdobę. Na ogól takie sztachety z Winylu buduje się w słonecznych elementach, w których migiem rosną oraz silnie gęstnieją. Dużo szyku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, ale wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku mogą być niezwykle cienkie, aczkolwiek należny je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий